دارای نماد اعتماد وزارت صمت

44287287 – 44287244 – 09121022495 مهندس صادقی

تولید و پخش کالا و مصالح ساختمانی

اجرای کناف سقف ساختمان

اجرای سقف کناف ساختمان با گچ برگ و سازه کناف ایران به روش مهندسی و دارای گارانتی

بروزرسانی مطلب در
مهندس صادقی

مدیرعامل شرکت ساختمانی صاد
کارشناس ارشد مهندسی سازه - عمران
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با 20 سال سابقه اجرایی

اجرای کناف سقف

کناف سقف یا Knauf Ceiling نوعی سقف کاذب است که به منظور پوشش سقف بتنی ساختمان از محیط مسکونی کاربرد دارد. کناف در واقع صفحات روکش دار گچی است که با استفاده از انواع یراق آلات مخصوص که با نام سازه کناف شناخته میشود به سقف ساختمان متصل میشود. صفحات روکش دار گچی که به گچ برگ کناف شناخته میشود برگه ای به عرض 120 سانتیمتر و طول 240 سانتیمتر است. همچنین گچ برگ کناف در سه ضخامت 9 میلیمتر، 12 میلیمتر و 15 میلیمتر تولید و به فروش میرسد. برای اجرای کناف سقف از گچ برگ به ابعاد 120 سانتیمتر در 240 سانتیمتر و ضخامت 12 میلیمتر استفاده میشود. همچنین از انواع سازه نبشی یا L 25 و پروفیل F 47 و پروفیل U 36 استفاده میشود. برای اجرای همچنین به میخ و چاشنی، سیم مفتول، تیپ و بتونه کناف و همچنین ماستیک و پرایمر پیش از نقاشی نیز نیاز است. با توجه به انعطاف گچ برگ کناف شکل دهی به آن بسیار زیر است و از این رو قابلیت اجرای انواع طرح پیچیده و همچنین مدرن مطابق با سلیقه طراحی داخلی فراهم است. گچ برگ با ضخامت 12 میلیمتر قابلیت خم شدگی و منحنی شوندگی دارد و از این رو انواع طرح قوس دار را میتوان با آن اجرا کرد. یکی دیگر از مزایای کناف سقف در طراحی داخل ساختمان سهولت در اجرا و نصب آن است. به این معنی که انواع طرح پیچیده و خلاقانه را با استفاده از گچ برگ کناف میتوان در سقف اجرا کرد. یکی دیگر از مزایای کناف سقف که آن را برای طراحان و مجریان ساختمان بسیار محبوب کرده است سرعت اجرای آن است. با توجه به اینکه صفحات کناف آماده هستند و با استفاده از سازه گالوانیزه به سقف متصل میشود سرعت اجرای آن در مقایسه با انواع دیگر سقف بسیار بالا است. به عنوان مثال هر استادکار با دو نفر کارگر میتواند روزانه تا 50 متر مربع کناف سقف فلت را اجرا کند. از مزایای دیگر اجرای کناف میتوان به نصب تمیز و به دور از آلودگی اشاره کرد. به عنوان مثال اجرای سقف گچ کاری به دلیل استفاده از گچ محیط ساختمان را آلوده میکند اما کناف سقف بسیار تمیز و سریع اجرا میشود.

مراحل اجرای کناف سقف

  • خرید گچ برگ کناف : پس از آماده سازی سقف بتنی ساختمان اقدام به خرید گچ برگ کناف با توجه متراژ مورد نظر میشود. در ایران چندین کارخانه صفحات روکش دار یا گچ برگ کناف را تولید میکنند. با توجه به کیفیت تولید کارخانه و همچنین مسافت آن تا پروژه اقدام به خرید کناف شود. در حال حاضر کارخانه کناف ایران که در چند سال اخیر به کناف کی پلاس تغییر نام داده است از بزرگترین تولید کنندگان کناف سقف در ایران است. همچنین از دیگر تولید کنندگان صفحات روکش دار کناف میتوان به کارخانه باتیس، کارخانه جی برد، کارخانه بانا، کارخانه پرشین جیپسوم و کارخانه کناف یزد اشاره کرد. هر کدام از این کارخانه ها تولیدات مطابق با استاندارد ملی ایران دارد و قیمت گذاری تولیدات آن نیز متفاوت است.

  • خرید سازه کناف : پس از بازدید از محل توسط نصاب کناف و برآورد میزان سازه مورد نظر اقدام به خرید سازه کناف میشود. سازه مورد نیاز اجرای کناف سقف شامل سازه L و سازه F و سازه U است. سازه L در دور تا دور سقف و بر روی دیوار نصب میشود. از سازه F برای شبکه سازی و از سازه U برای آویز گیری کناف سقف استفاده میشود. سازه کناف از جنس ورق گالوانیزه در ضخامت های مختلف و به طول 4 متر است. هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد قیمت سازه کناف نیز بیشتر است. همچنین شرکت کناف ایران اقدام به تولید سازه استاندارد در ایران میکند که از مرغوب ترین و با کیفیت ترین انواع سازه کناف سقف در ایران است.

  • نصب کناف سقف : پس از فراهم کردن ملزومات کناف سقف ابتدا دور تا دور محل نصب با استفاده از سازه L که به سازه نبشی نیز معروف است بر روی دیوار و با استفاده از تراز لیزری و پیچ رول پلاک متصل میشود. پس از اجرای نبشی، ساپورت گیری با استفاده از پروفیل U از سقف و با کمک تفنگ مخصوص و میخ و چاشنی انجام میشود. در این مرحله توصیه میشود از سازه کناف با ضخامت بیشتر استفاده شود. هرچه ضخامت ورق گالوانیزه بیشتر شود استحکام آن بیشتر و قیمت سازه کناف نیز بیشتر خواهد شد. پس از آویز گیری و اطمینان از استحکام آن شبکه ای با چشمه های مربعی و ابعاد 120 سانت در 120 سانت با استفاده از پروفیل F انجام میشود. در مرحله بعدی صفحات گچ برگ کناف با استفاده از پیچ مخصوص به شبکه سازه F متصل میشود. دقت تراز بودن در این مرحله باید دائماً توسط تراز لیزری چک شود.

  • بتونه کردن درز صفحات کناف سقف : پس از نصب گچ برگ به سازه و اطمینان از استحکام آن ابتدا تیپ Tape 5 سانتی مخصوص کناف در محل تلاقی صفحات به یکدیگر چسبیده میشود و روی آن با استفاده از بتونه کناف مخصوص با کاردک پوشیده میشود. پس از خشک شدن شدن بتونه کناف با استفاده از سنباده لایه رویی کاملاً مسطح میشود. پس از اطمینان از صاف بودن سطوح کناف سقف آماده نقاشی میشود.

  • ماستیک کناف سقف و پرایمر رنگ : پس از اتمام بتونه کاری با استفاده از پودر ماستیک مخصوص کناف سطح به طور کامل با کاردک ماستیک میشود. پس از خشک شدن ماستیک و پرایمر و سنباده کاری آن سطح کناف سقف آماده نقاشی است. شرکت ساختمانی صاد خرید گچ برگ و سازه استاندارد و همچنین نصب و اجرای کناف سقف را به روش مهندسی و با ضمانت انجام میدهد.

اجرای سقف کناف
وبلاگ شرکت ساختمانی صاد
پرسش و پاسخ اجرای کناف سقف ساختمان
تعداد پرسش و پاسخ : پرسشی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *