انواع سقف کاذب و نصب سقف کاذب

فروش و نصب انواع سقف کاذب PVC و سقف کاذب گچی و ارسال به سراسر کشور در اسرع وقت
مهندس صادقی

مدیرعامل شرکت ساختمانی صاد - کارشناس ارشد مهندسی سازه عمران با 20 سال سابقه اجرایی

بروزرسانی مطلب در

عنوان مطالب مقاله

انواع سقف کاذب

سقف کاذب به منظور پوشش سقف سازه ای ساختمان از محیط داخلی ساختمان و همچنین به عنوان محلی برای عبور تاسیسات برقی و لوله کشی ساختمان از زیر سقف ساختمان کاربرد دارد. سقف کاذب عمدتاً در دو نوع سقف کاذب پی وی سی و همچنین سقف کاذب گچی تولید و به فروش میرسد. با توجه به سهولت در نصب و اجرا و همچنین قیمت مقرون به صرفه آن استفاده از سقف کاذب همواره یکی از اصلی ترین راهکار برای پوشش سقف میباشد. سقف کاذب در دو ابعاد اصلی 25 سانتیمتر در 600 سانتیمتر که اصطلاحاً به آن تایل طولی گفته میشود و همچنین به صورت مربع و در ابعاد 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر تولید و به فروش میرسد که در اصطلاح به آن شبکه گفته میشود. شبکه سقف کاذب 60 در 60 سانتیمتر در ایران پر مصرف ترین انواع سقف کاذب در ایران است که با توجه به امکان دسترسی آسان به پشت سقف کاذب در صنعت ساختمان ایران کاربرد فراوانی دارد. سقف کاذب 60 در 60 عمدتاً به صورت پی وی سی و یا گچی میباشد که در اختصار به نوع PVC و همچنین نوع گچی آن را تایل آکوستیک میگویند. تایل گچی به دلیل خاصی صداگیر بودن و آکوستیک بودن آن در اماکنی که نیاز به صداگیری باشد استفاده میشود اما نوع سقف کاذب پی وی سی به دلیل سبک بودن و ارزان بودن در بازار ایران کاربرد بیشتری دارد. از مزایای اصلی سقف کاذب پی وی سی میتوان به سرعت بالای نصب و اجرای آن اشاره کرد. همچنین یکی از مزایای اصلی اجرای سقف کاذب در مقایسه با سایر انواع سقف کناف میتوان به اجرا و نصب ارزانتر و همچنین امکان دسترسی به پشت پانل پس از اتمام کار اشاره کرد. با توجه به اینکه سقف کاذب 60 در 60 سانتیمتر به وسیله سازه شبکه گالوانیزه به سقف اصلی متصل میشود میتوان به راحتی و تنها با بلند کردن تایل به پشت آن دسترسی پیدا کرد. این مسئله مخصوصاً در زمانی که تاسیسات لوله کشی از پشت سقف کاذب عبور کرده باشد و همچنین در شرایطی که به هر عنوان تاسیسات لوله کشی نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد بسیار حائز اهمیت است. شاید اصلی ترین مزیت سقف کاذب در مقایسه با سقف کناف نیز همین مسئله باشد که هرگونه دسترسی به پشت سقف به راحتی و بدون هیچگونه آسیب و هزینه ناشی از خرابی صورت میگیرد. از دیگر مزایای سقف کاذب در مقایسه با انواع دیگر سقف میتوان به این مطلب اشاره کرد که پس از اجرا و نصب سقف هیچگونه هزینه اضافی دیگری مانند بتونه و نقاشی به مشتری تحمیل نخواهد شد.

انواع سقف کاذب

محل استفاده از سقف کاذب

سقف کاذب را میتوان در هر محلی و با توجه به بودجه کارفرما نصب کرد. در کلیه ساختمان های مسکونی و جاری و اداری میتوان از آن و به تناسب با بودجه ای که در نظر گرفته شده است استفاده کرد. یکی از مهمترین اماکنی که از پوشش سقف کاذب استفاده میشود پارکینگ ساختمان است. با توجه به اینکه سقف پارکینگ محل عبور تاسیسات برقی و لوله کشی آب و فاضلاب و لوله کشی گاز است معمولاً از پوشش سقف کاذب شبکه 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر استفاده میشود. نصب سریع و همچنین امکان دسترسی سریع به پشت سقف از مزایای اصلی استفاده از این نوع پوشش برای سقف پارکینگ است. همچنین با توجه به ابعاد 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر میتوان از انواع پانل LED با همین ابعاد و یا ابعاد کوچکتر برای نورپردازی و تامین روشنایی پارکینگ استفاده کرد. همچنین یکی دیگر از محل های پر مصرف سقف کاذب در ساختمان های اداری است و از آنجایی که در برای پوشش سقف و تامین نور محیط اداری و یا آموزشی استفاده از سقف کاذب پی وی سی و یا سقف کاذب گچی توصیه میشود. با توجه به اینکه قیمت سقف کاذب در مقایسه با قیمت گچکاری و قیمت رابیتس پایین تر است از این رو استفاده از آن در متراژ بزرگتر کاملاً به صرفه است و استفاده از آن توصیه میشود. در صورتی که رفت و آمد محل مورد نظر زیاد باشد نیز میتوان از انواع سقف کاذب آکوستیک و یا صداگیر استفاده کرد. سقف کاذب گچی نسبت به سقف کاذب PVC سنگینتر است اما به دلیل خاصیت صداگیر بودن در اماکن اداری و آموزشی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین با توجه به اینکه سقف کاذب پی وی سی کاملاً ضد آب است از این رو میتوان از آن در سقف انواع حمام و سرویس بهداشتی و همچنین سقف استخر استفاده کرد. با توجه به اینکه در سقف استخر و یا سرویس بهداشتی و حمام به دلیل رطوبت زیاد نمیتوان از انواع سقف با پایه گچی استفاده کرد استفاده از سقف کاذب PVC به دیگر موارد ارجحیت دارد. از معایب سقف کاذب میتوان به کاهش ارتفاع سقف اشاره کرد که به همین منظور توصیه میشود محاسبات کاهش ارتفاع سقف را پیش از اجرا در نظر بگیرید. حداقل ارتفاع نصب سقف کاذب از سقف اصلی ساختمان 10 سانتیمتر است که با توجه به اینکه برخی از ساختمان های ایران ارتفاع سقف کوتاهی دارند پیش از اجرا باید به این مطلب دقت کرد. همچنین با توجه به اینکه سقف کاذب به صورت تراز اجرا میشود از این رو باید این مطلب را در نظر داشت که پیش از اجرای سقف کاذب پایین ترین سطح ممکن از سقف را در نظر گرفت و سپس حداقل 10 سانتیمتر پایین تر در نظر گرفته شود.

کاربرد سقف کاذب

نصب سقف کاذب

سقف کاذب PVC با استفاده از سازه گالوانیزه مخصوص به سقف اصلی ساختمان متصل میشود. سازه سقف کاذب در سه نوه نبشی و سازه 60 سانتیمتری و سازه 120 سانتیمتری تولید میشود. ابتدا سازه گالوانیزه نبشی به دور تا دور دیوار محل نصب و در ارتفاع مشخص با استفاده از پیچ و رول پلاک متصل میشود. بهتر است برای نصب سازه نبشی سقف کاذب از تراز لیزری استفاده شود. معمولاً برخی از افراد نصاب سقف کاذب از روش متر کردن از سقف و استفاده از ریسمان گچی استفاده میکنند که استفاده از این روش به دلیل نا ترازی سقف توصیه نمیشود. بهتر است که از تراز لیزری برای نصب سقف کاذب استفاده شود. پس از نصی نبشی مرحله نصب سازه 120 سانتیمتری که در اصطلاح به آن سازه طولی گفته میشود میرسد. سازه 120 سانتیمتری را معمولاً در جهتی طولی اتاق مورد نظر نصب میکنند و برای انتهای آن بر روی سازه نبشی نصب میشود. همچنین برای تقویت هر چه بیشتر سازه طولی آویز گیری و یا ساپورت گیری توسط انواع سیم فلزی و یا گالوانیزه که به آن سیم آرماتوربندی گفته میشود در فواصل یک متری از سقف انجام میشود. پس از اجرای سازه طولی در فواصل 60 سانتیمتری از سازه گالوانیزه 60 سانتیمتری استفاده میشود که در ابتدا و انتهای آن زائده ای وجود دارد که در سازه 120 سانتیمتری کلیک و قفل میشود. شبکه گالوانیزه به دست آمده دارای چشمه هایی به طول و عرض 60 سانتیمتر مربع میباشد که از این رو میتوان پانل را در داخل آن نصب کرد. با توجه به اینکه استاندارد سقف کاذب 60 سانتیمتر در 60 سانتیمتر میباشد تفاوتی در روش اجرای سقف کاذب PVC و یا سقف کاذب گچی نیست و هر دو نوع سقف کاذب شبکه به یک روش نصب میشوند. برای زیبایی هر چه بیشتر سازه سقف کاذب و هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی ساختمان سازه سقف کاذب در 3 نوع روکش متفاوت تولید میشود. روکش سفید رنگ، روکش کروم براق و همچنین روکش طلایی از سه نوع پر فروش بازار هستند که انتخاب هریک از آن با توجه به طرح و رنگ پانل سقف کاذب و همچنین سایر اقلام دکوراسیون داخلی و با توجه به سلیقه کارفرما انتخاب میشود. با توجه به مقرون به صرفه بودن قیمت سقف کاذب در مقایسه با قیمت کناف اجرا و نصب آن از نظر اقتصادی کاملاً توجیه پذیر است. همچنین پس از اجرای کناف نیاز به بتونه و ماستیک و نقاشی است اما با توجه به اینکه پس از نصب سقف کاذب دیگر نیازی به هزینه اضافی نیست.

نصب سقف کاذب

لیست قیمت سقف کاذب
  • قیمت سقف کاذب PVC هات استمپ 105,000 تومان
  • قیمت سقف کاذب PVC روکشدار 105,000 تومان
  • قیمت سقف کاذب پی وی سی هات استمپ 105,000 تومان
  • قیمت سقف کاذب پی وی سی روکشدار 105,000 تومان
سوالات متداول سقف کاذب

سقف کاذب از جنس پی وی سی و یا گچی میباشد و عمدتاً در ابعاد 60 در 60 سانتیمتر و به صورت شبکه است ولی کناف از جنس گچ برگ و در ابعاد 120 در 240 سانتیمتر است.

سقف کاذب PVC از جنس پی وی سی است و به نسبت از سقف کاذب گچی سبکتر است اما سقف کاذب گچی خاصیت صداگیری و آکوستیک دارد. پانل PVC ضد آب است اما پانل گچی به آب حساس است.

برای نصب سقف کاذب از انواع سازه گالوانیزه نبشی و سازه 60 سانتیمتری و سازه 120 سانتیمتری و با استفاده از تراز لیزری و همچنین آویز گیری و ساپورت گیری از سقف اصلی انجام میشود.

بله سقف کاذب PVC صد در صد ضد آب و قابل شستشو است و برای محیط های با رطوبت بالا مانند سقف استخر و سرویس بهداشتی و حمام قابل استفاده است. همچنین در صورت نیاز میتوان به راحتی آن را با آب و مواد قابل شستشو تمیز کرد.

در صورت تمایل به خرید سقف کاذب متراژ مورد نیاز خود را از طریق پیامرسان واتساپ برای ما ارسال کنید تا همکاران ما نسبت به صدور پیش فاکتور برای شما اقدام کنند. شماره واتساپ : 09121022495

مقالات شرکت ساختمانی صاد
فهرست بها 1401

فهرست بها 1401

دانلود رایگان فهرست بها 1401 – فهرست بها ابنیه 1401 – فهرست بها تاسیسات 1401 – فهرست بها راه 1401 در دو فرمت pdf و اکسل

پلاستوفوم EPS

پلاستوفوم EPS چیست؟

تولید و فروش انواع پلاستوفوم ساختمانی EPS و دارای استاندارد و گواهینامه سازمان تحقیقات مسکن و عضو اتحادیه

انواع کفپوش ساختمانی

کفپوش ساختمانی چیست؟

فروش انواع کفپوش ساختمانی استاندارد با ضمانت نامه و گارانتی 5 ساله و نصب کفپوش توسط نصاب حرفه ای و شرکتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *