سقف کناف و دیوار کناف چیست؟

اجرا سقف کناف و دیوار کناف و کلیه ملزومات اجرا و نصب مطابق با تعرفه و لیست قیمت کناف ایران و باتیس
مهندس صادقی

مدیرعامل شرکت ساختمانی صاد - کارشناس ارشد مهندسی سازه عمران با 20 سال سابقه اجرایی

بروزرسانی مطلب در

عنوان مطالب مقاله

گچ برگ کناف چیست؟

کناف نام یک شرکت آلمانی است که با برند KNAUF اقدام به تولید صفحات روکش دار گچی جهت پوشش سقف و دیوار ساختمان کرده است و همچنان نیز این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان صفحات روکش دار گچی با برند کناف در جهان است. پانل کناف که به پانل روکش دار گچی نیز معروف است در کارخانه و با تکنولوژی تولید مدرن تولید میشود. از گچ برگ کناف در ساخت دیوار کاذب و سقف کاذب و همچنین به منظور تولید دکور کناف استفاده میشود. پانل روکش دار گچی در سه 9.5 میلیمتری و 12.5 میلیمتری و 15 میلیمتری تولید میشود که گچ برگ کناف 12.5 میلیمتری بیشترین مصرف را در سقف و دیوار کناف در صنعت ساختمان ایران دارد. به منظور ساخت سقف کناف و یا دیوار کناف از گچ برگ و همچنین سازه مخصوص سقف و دیوار استفاده میشود. در واقع قیمت کناف از 3 عامل قیمت گچ برگ و قیمت سازه و همچنین اجرت نصب سقف و یا دیوار محاسبه میشود. به این منظور برای استعلام قیمت کناف بهتر است ابتدا نقشه های سقف بررسی شود و یا اینکه استادکار کناف نسبت به بازدید از محل پروژه رفته و با توجه به نوع سقف مقدار سازه مصرفی را تخمین بزند. همچنین با توجه به ارتفاع سقف و نوع سقف میتوان نسبت به برآورد اجرت کناف کاری اقدام کرد. پس از تخمین میزان گچ برگ مصرفی و سازه مصرفی و همچنین اجرت و دستمزد و از مجموع این سه مورد میتوان قیمت کناف دیوار و یا قیمت کناف سقف را برآورد کرد. البته معمولاً با توجه به نوع سقف و یا دیوار از روی جداول شرکت کناف ایران میتوان میزان سازه مورد نیاز پروژه را برآورد کرد و همچنین با توجه به عرف دستمزد اجرایی میتوان به برآورد هزینه نهایی اقدام کرد. با توجه به نوع مصرف کناف در صنعت ساختمان 4 نوع پانل با خواص متفاوت تولید میشود که به تفضیل به شرح هر یک میپردازیم.

پانل کناف RG چیست؟

 پانل روکش دار گچی RG که در ایران به پانل معمولی نیز معروف است در بین انواع دیگر پانل بیشترین مصرف را دارد. پانل RG یا پانل آرجی با توجه به اینکه در ساخت دیوار کناف و سقف کناف کاربرد عمومی دارد بیشترین تولیدات کارخانه و همچنین بیشترین مصرف را در بین انواع دیگر صفحات روکش دار گچی دارد. همچنین همانطور که قبلاً گفته شد پانل RG 12.5 بیشترین مصرف را دارد. پانل RG در 5 ضخامت 6.5 میلیمتر و 8.5 میلیمتر و 9.5 میلیمتر و 12.5 میلیمتر و 15 میلیمتر تولید و به فروش میرسد. البته نوع 9.5 میلیمتر و 12.5 میلیمتر بیشترین تولید و بیشترین مصرف را در پروژه های ساختمانی ایران دارد و از این نظر بیشترین تولیدات کارخانه های کناف ایران کی پلاس و باتیس و جی برد نیز این نوع پانل است. عرض هر پانل کناف RG برابر با 120 سانتیمتر و طول آن 240 سانتیمتر است و از این رو هر برگه کناف میتواند 2.88 متر مربع را پوشش بدهد. البته برخی از تولیدکنندگان گچ برگ RG در ایران مانند کناف ایران کی پلاس اقدام به تولید صفحاتی به ابعاد 120 در 250 سانتیمتر میکنند که هر برگه از آن 3 متر مربع از دیوار یا سقف را میپوشاند. پانل RG ضخامت 9.5 در هر پالت دارای 104 برگه میباشد و از آنجایی که هر برگه 2.88 متر مربع میباشد از این رو هر پالت از کناف آرجی میتواند 299.52 متر مربع از سقف و یا دیوار کناف را پوشش دهد. همچنین در هر پالت کناف آرجی 12.5 میلیمتری دارای 84 برگه میباشد که برای پوشش 241.92 متر مربع کناف سقف یا دیوار کناف کافی است.

پانل MR کناف چیست؟

پانل MR یا پانل ضد رطوبت که در ایران به آن پانل ام آر نیز گفته میشود در مکان هایی که در معرض رطوبت و یا در مجاورت آب قرار دارند استفاده میشوند. پانل MR کناف یا اصطلاحاً پانل ام آر معمولاً در سقف و دیوار سرویس بهداشتی و همچنین دیوار و سقف کناف حمام کاربرد دارد. با توجه به اینکه در حمام و سرویس بهداشتی رطوبت وجود دارد باید الزاماً در سقف کاذب از پانل روکش دار گچی ضد رطوبت و پانل MR استفاده کرد.پانل مقاوم در برابر رطوبت در کارخانه گچ برگ باتیس و همچنین شرکت کناف ایران کی پلاس تولید میشود و هر دو شرکت در تولید گچ برگ بسیار با کیفیت هستند. هر دو کارخانه باتیس و کی پلاس محصولات استاندارد و با کیفیت بالا تولید میکنند و سهم عمده ای در بازار ایران دارند. پانل روکش دار گچی MR در ضخامت های 12.5 میلیمتر و 15 میلیمتر تولید و به فروش میرسد که نوع 12.5 میلیمتر آن بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان دارد. ابعاد هر پانل کناف MR معادل 120 سانتیمتر در 240 سانتیمتر است که هر برگه از آن میتواند 2.88 متر مربع از سقف و یا دیوار را پوشش دهد. همچنین در هر پالت از پانل روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت 76 برگه موجود است و از این رو هر پالت میتواند 218.88 متر مربع از سقف یا دیوار مکان هایی که در مجاورت آب و یا رطوبت قرار دارد را پوشش دهد. مشخصات ذکر شده مربوط به شرکت کناف ایران کی پلاس میباشد. البته شرکت باتیس نیز تقریباً همین مشخصات را دارد.

پانل FR کناف چیست؟

پانل اف آر کناف یا گچ برگ FR نوعی از پانل روکش دار گچی است که در مقابل حریق و آتش سوزی مقاوم است. معمولاً در مکان هایی که امکان آتش سوزی وجود دارد و تجهیزات حساس به آتش در این اماکن وجود دارد با توجه به اینکه باید از گسترش آتش جلوگیری شود از پانل FR استفاده میشود. به عنوان مثال در ساخت دیوار کاذب و سقف کاذب کناف در اتاق سرور از این پانل مقاوم در برابر حریق و پانل FR استفاده میشود. با توجه به اینکه تجهیزات موجود در اتاق سرور حساس است در مقابل حریق و آتش سوزی باید کاملاً ایمن باشد. پانل FR در دو ضخامت 12.5 و 15 میلیمتر تولید و به فروش میرسد. ابعاد هر برگه از پانل اف آر 120 در 240 سانتیمتر است و از این رو هر برگ از آن 2.88 متر مربع را پوشش میدهد. در هر پالت از گچ برگ مقاوم در برابر حریق 72 برگه موجود است و از این رو هر پالت میتواند 218.88 متر مربع را پوشش میدهد.

پانل FM کناف چیست؟

پانل اف ام کناف یا گچ برگ FM نوعی از پانل روکش دار گچی است که در مقابل حریق و آتش سوزی مقاوم و همچنین در مقابل رطوبت مقاوم است. معمولاً در مکان هایی که امکان آتش سوزی و همچنین در مجاورت رطوبت و آب وجود دارد و تجهیزات حساس به آتش در این اماکن وجود دارد با توجه به اینکه باید از گسترش آتش جلوگیری شود از پانل FM استفاده میشود. همچنین از آنجایی که پس از آتش سوزی امکان شروع به کار سیستم اطفا حریق وجود دارد از پانل FM استفاده میشود. پانل FM در دو ضخامت 12.5 و 15 میلیمتر تولید و به فروش میرسد. ابعاد هر برگه از پانل اف ام 120 در 240 سانتیمتر است و از این رو هر برگ از آن 2.88 متر مربع را پوشش میدهد. در هر پالت از گچ برگ مقاوم در برابر حریق و مقاوم در برابر رطوبت 72 برگه موجود است و از این رو هر پالت میتواند 218.88 متر مربع را پوشش میدهد.

کناف

سازه سقف کناف و انواع آن کدام است؟

به منظور ساخت دیوار کناف و یا سقف کناف و با توجه به نوع آن نیاز به سازه کناف میباشد. سقف کناف معمولاً در دو تیپ A و تیپ B اجرا میشود. چنانچه طول سقف زیاد باشد باید از تیپ A استفاده میشود اما در صورتی که کاهش هزینه ها مد نظر کارفرما باشد از تیپ B در کناف سقف باید استفاده کرد. پر کاربردترین پروفیل برای اجرای سقف کناف پروفیل F و یا سازه F میباشد که در زبان فارسی به آن پروفیل اف گفته میشود. پروفیل F در واقع نقش اصلی را در استحکام سقف کناف دارد و گچ برگ کناف به آن متصل میشود. از انواع پیچ کناف با طول 2.5 میلیمتر و 3.5 میلیمتر برای اتصال گچ برگ به پروفیل F استفاده میشود. پروفیل F کناف در سه ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید و به فروش میرسد. بدیهی است که هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد استحکام سازه F نیز افزایش پیدا میکند. انتخاب ضخامت سازه در قیمت سازه بسیار مؤثر است. همچنین برای اتصال و آویزگیری از سقف از پروفیل U استفاده میشود. پروفیل U نیز در سه نوع ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید میشود و مشخص است که هرچه ضخامت ورق سازه U بیشتر باشد استحکام آن نیز بیشتر است. پروفیل U کناف معمولاً با استفاده از کلیپس به پروفیل U متصل میشود و همچنین با استفاده از میخ و چاشنی از سقف بتنی آویزگیری انجام میشود. انواع مختلفی از میخ و چاشنی در بازار موجود است که بهترین آن میخ و چاشنی ردهیت کناف است. میخ و چاشنی ردهیت RED HIT کناف اصل دارای هولوگرام میباشد و با استفاده از تفنگ مخصوص میخ به سقف بتنی متصل میشود. با استفاده از میخ پروفیل U را به سقف متصل میکنند و این پروفیل به عنوان آویز پروفیل F استفاده میشود. به منظور اتصال سقف کناف به دیوار دور تا دور سقف از نبشی کناف استفاده میشود. پروفیل نبشی کناف که به آن پروفیل L نیز گفته میشود معمولاً دارای طول 25 میلیمتر یا 2.5 سانتیمتر است. از این رو به پروفیل نبشی کناف سازه L25 نیز گفته میشود و معمولاً در سه ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید و به فروش میرسد. واضح است که هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد استحکام سازه نبشی و همچنین قیمت آن نیز افزایش پیدا میکند. پروفیل نبشی به وسیله پیچ به دیوار متصل میشود. بهتر است که در زمان نصب سازه نبشی به دیوار از تراز لیزری استفاده شود تا نصب سازه سقف با حداکثر دقت صورت گیرد. جهت نصب دیوار کناف از پروفیل مخصوص استفاده میشود که با توجه به نوع دیوار کناف میتوان از انواع پروفیل دیوار استفاده کرد.

سازه دیوار کناف و انواع آن کدام است؟

در شرایطی که اقدام به ساخت دیوار کناف خود ایستا کنیم باید از پروفیل رانر استفاده شود. پروفیل رانر در سه نوع U50 و U75 و U100 تولید و به فروش میرسد. البته با توجه به اسناد و نقشه ها پروفیل استاد به صورت UW نامگذاری میشود اما در محاوره به آن پروفیل رانر یا سازه Runner گفته میشود. پروفیل رانر بر روی زمین و با استفاده از پیچ کناف به زمین متصل میشود. و پروفیل استاد که نقش ستون را در دیوار کاذب کناف دارد به پروفیل استاد متصل میشود. با توجه به ضخامت دیوار از پروفیل استاد و پروفیل رانر با ابعاد مختلف استفاده میشود. پروفیل استاد و یا سازه Stud عضوی قائم است که نقش ستون را دارد و در سه اندازه C50 و C75 و C100 تولید و به فروش میرسد. البته در نقشه های کناف به پروفیل استاد سازه CW گفته میشود اما معمولاً به عنوان سازه C در بازار به فروش میرسد.

بتونه کناف و اندود های کناف کدام است؟

پس از اجرای سقف کاذب کناف و یا دیوار کناف معمولاً جای پیچ بر روی پانل با استفاده از بتونه مخصوص کناف و همچنین نوار درزگیر کناف که به آن تیپ Tape کناف گفته میشود. بتونه کناف با نام بتونه درزگیر کناف در کیسه 20 کیلوگرمی تولید و به فروش میرسد. بتونه کناف به دلیل انعطاف پذیری و راحتی کار با آن پرمصرفترین نوع بتونه پیش از نقاشی در بازار ایران است. همچنین پس از انجام درزگیری با بتونه کناف و تیپ 5 سانتی مخصوص کناف اقدام به ماستیک مخصوص میکنیم تا سطح کار برای نقاشی آماده شود. از دیگر انواع اندود ها و پودرهای کناف میتوان به بوردفیکس که در کیسه 20 کیلوگرمی به فروش میرسد و همچنین ماستیک مخصوص کناف که در کیسه 20 کیلوگرمی تولید و به فروش میرسد میتوان اشاره کرد. همچنین عایق آبی در سطل 25 کیلویی و اسکیم لایت در کیسه 30 کیلوی تولید میشود. شرکت کناف ایران کی پلاس همچنین اقدام به تولید دو نوع چسب کاشی TA Flex و TA Plus در کیسه 25 کیلوگرمی و همچنین بتو گیپس در کیسه 30 کیلویی میکند. فروشگاه ساختمانی صاد اقدام به فروش کلیه ملزومات سقف و دیوار کناف میکند و در صورت نیاز استادکار باتجربه و حرفه ای جهت نصب به محل پروژه شما اعزام خواهد شد. لطفاً جهت هماهنگی بیشتر از طریق شماره تلفن موجود در سایت و همچنین از طریق صفحه تماس با ما در منو سایت با ما در ارتباط باشید.

لیست قیمت محصولات کناف
 • قیمت پانل RG کناف 113,000 تومان
 • قیمت پانل MR کناف 124,000 تومان
 • قیمت پانل FR کناف 135,000 تومان
 • قیمت پانل FM کناف 140,000 تومان
 • قیمت پانل باتیس 9.5 میلیمتری 93,000 تومان
 • قیمت پانل باتیس 12.5 میلیمتری 96,000 تومان
 • قیمت پانل باتیس ضد رطوبت 114,000 تومان
 • پروفیل F47 کناف 12,800 تومان
 • پروفیل U36 کناف 13,500 تومان
 • پروفیل L25 کناف 12,500 تومان
 • میخ و چاشنی رد هیت 255,000 تومان
 • بتونه کناف 20 کیلویی 145,000 تومان
سوالات متداول محصولات کناف

جهت نصب سقف کناف به گچ برگ کناف و پروفیل سازه F47 و نبشی L25 و سازه U36 و همچنین اجناس لازم برای آویز گرفتن از سقف مانند کلیپس و قطعه HT-90 نیاز است.

جهت نصب دیوار کناف در شرایطی که دیوار به صورت خود ایستا اجرا شود به سازه استاد یا سازه CW و سازه رانر یا سازه UW و همچنین تجهیزات نصب مانند میخ پانل به سازه نیاز است.

سازه F47 در سه ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید و به فروش میرسد. هرچه ضخامت ورق سازه F بیشتر باشد استحکام آن بیشتر است و همچنین قیمت آن نیز بالاتر است.

سازه U36 در سه ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید و به فروش میرسد. هرچه ضخامت ورق سازه U بیشتر باشد استحکام آن بیشتر است و همچنین قیمت آن نیز بالاتر است.

سازه L25 در سه ضخامت 400 میکرون و 500 میکرون و 600 میکرون تولید و به فروش میرسد. هرچه ضخامت ورق سازه نبشی بیشتر باشد استحکام آن بیشتر است و همچنین قیمت آن نیز بالاتر است.

جهت خرید گچ برگ و سازه کناف استاندارد و اصل میتوانید از طریق فروشگاه ساختمانی صاد اقدام کنید. لطفاً در صورت تمایل لیست ملزومات کناف را از طریق واتساپ برای ما ارسال کنید.

شماره واتساپ : 09121022495

مقالات شرکت ساختمانی صاد

فهرست بها 1402

دانلود رایگان فهرست بها 1402 – فهرست بها ابنیه 1402 – فهرست بها تاسیسات 1402 – فهرست بها راه 1402 در دو فرمت pdf و اکسل

ابزار آلات ساختمان

ابزار آلات ساختمانی به منظور تخریب، برش کاری، سوراخ کاری، میخ کوبی و جوشکاری و فروش – قیمت، فروش و ارسال

صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی بر اساس مقررات ملی ساختمان ایران و همچنین عایقکاری برای مصرف بهینه انرژی

طراحی دکوراسیون اداری

شرکت ساختمانی صاد طراح و مجری دکوراسیون اداری و فروش تجهیزات دکور اداری و ارسال به سراسر ایران

کفپوش ساختمانی چیست؟

فروش انواع کفپوش ساختمانی استاندارد با ضمانت نامه و گارانتی 5 ساله و نصب کفپوش توسط نصاب حرفه ای و شرکتی

پلاستوفوم EPS چیست؟

تولید و فروش انواع پلاستوفوم ساختمانی EPS و دارای استاندارد و گواهینامه سازمان تحقیقات مسکن و عضو اتحادیه

فهرست بها 1401

دانلود رایگان فهرست بها 1401 – فهرست بها ابنیه 1401 – فهرست بها تاسیسات 1401 – فهرست بها راه 1401 در دو فرمت pdf و اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *