انواع بلوک ساختمانی چیست؟ مزایا و معایب بلوک ساختمانی

مشخصات و مزایا و معایب انواع بلوک ساختمانی و نحوه تولید هر کدام و دیوارکشی با انواع بلوک
مهندس صادقی

مدیرعامل شرکت ساختمانی صاد - کارشناس ارشد مهندسی سازه عمران با 20 سال سابقه اجرایی

بروزرسانی مطلب در

عنوان مطالب مقاله

انواع بلوک ساختمانی تولیدی در بازار ایران کدام است؟

بلوک ساختمانی معمولاً برای دیوارکشی و دیوارچینی در ساختمان به کار میروند. پس از نصب اسکلت ساختمان جهت محصور کردن دور تا دور ساختمان از انواع بلوک ساختمانی متناسب با نوع کاربری و همچنین بودجه ای که سازنده جهت ساخت در نظر گرفته است تعیین میشود. با توجه به تنوع مصالح ساختمانی در ایران میتوان دیوارکشی را به دو روش مصالح سنتی و یا به روش مصالح مدرن اجرا کرد. مصالح سنتی که از قدیم در صنعت ساختمان ایران کاربرد دارد شامل بلوک سیمانی، بلوک سفالی و دیوار گچی میباشد. معمولاً به دلیل فراوانی مواد اولیه مانند سیمان و ماسه و خاک و رس و گچ در ایران ساخت انواع بلوک ساختمانی با مصالح پایه در ابران به وفور صورت میگیرد و عمدتاً این نوع مصالح نیز در بازار ایران با قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه تولید و به فروش میرسند. همچنین انواع بلوک ساختمانی مدرن نیز شامل انواع بلوک هبلکس، بلوک لیکا و بلوک والکریت هست که با توجه به نوع مصالح و همچنین تکنولوژی ساخت آن نسبت به انواع بلوک ساختمانی با مصالح پایه و سنتی قیمت بالاتری دارند اما به دلیل نوع تولید و مواد به کار رفته در آن از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار هستند. یکی از مسائلی که سازندگان در حین ساخت برای آنها مهم است اجرای دیوارکشی با انواع بلوک ساختمانی است. به عنوان مثال اکثراً استادکاران بنا برای اجرای دیوارکشی ساختمان ترجیح میدهند از انواع بلوک ساختمانی سنتی استفاده کنند زیرا طی سالیان مختلف کار با آن را فرا گرفته اند. این در حالی است که تفاوت خاصی میان اجرای دیوار با مصالح سنتی و مدرن نیست و هر دو نوع انواع بلوک ساختمانی در اجرا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. در ادامه به طور کامل در مورد انواع بلوک ساختمانی توضیح داده شده است.

انواع بلوک سیمانی و مزایا و معایب آن

بلوک سیمانی در دو نوع اصلی بلوک سیمانی سبک و بلوک سیمانی سنگین تولید و به فروش میرسد. منظور از سبک و سنگین در نامگذاری آن اشاره به سبکی یا سنگینی وزن آن میباشد. تولید بلوک سیمانی معمولاً در کارگاه و یا کارخانه و به دو روش دستی و یا اتوماتیک تولید میشود. در شرایطی که بلوک سیمانی به روش سنتی و دستی تولید شود کیفیت آن به میزان سیمان استفاده شده در آن دارد. هرچه در تولید بلوک سیمانی میزان سیمان بیشتری بکار رود قیمت آن نیز به تناسب بالاتر خواهد رفت. همچنین این نوع بلوک سیمانی که به بلوک پر سیمان نیز معروف است کیفیت بالاتری دارد و در زمان کار توسط بنا استحکام بیشتری خواهد داشت. در تولید بلوک سبک سیمانی از مخلوط سیمان و انواع سبکدانه استفاده میشود. در شرایطی که از سبکدانه معدنی در تولید بلوک سیمانی سبک استفاده شود به آن بلوک سیمانی سبک معدنی و در شرایطی که از انواع سبکدانه صنعتی در تولید بلوک سبک سیمانی استفاده شود به آن بلوک سبک صنعتی گفته میشود. معمولاً نامگذاری بلوک سبک صنعتی با برند تولید کننده سبکدانه یکی است. به عنوان مثال شرکت لیکا تولید کننده انواع سبکدانه صنعتی است و به بلوک سبک تولیدی این کارخانه بلوک لیکا گفته میشود. همچنین در تولید بلوک سیمانی سنگین از ترکیب ماسه و سیمان استفاده میشود. با توجه به اینکه قیمت تمام شده بلوک سیمانی سنگین نسبت به بلوک سیمانی سبک کمتر است در نتیجه قیمت انواع بلوک سیمانی سنگین کمتر خواهد بود. از بلوک سبک سیمانی معمولاً در داخل ساختمان و از بلوک سیمانی سنگین در دیوارچینی محوطه استفاده میشود. مابین بلوک سیمانی از ملات ماسه سیمان به نسبت یک به سه استفاده میشود و معمولاً دیوارکشی با بلوک سیمانی در شرایطی که اجرای آن اصولی باشد و بلوک نیز پر سیمان و استاندارد باشد دیوار از استحکام بالایی برخوردار است. همچنین کارخانه سازنده و برند تولیدی سیمان بر قیمت آن اثر مستقیم دارد. به عنوان مثال در شرایطی که در تولید بلوک سیمانی از سیمان تهران استفاده شود قیمت تمام شده بلوک نیز به تناسب بالاتر خواهد رفت. با توجه به این مطلب و همچنین نوسان قیمت سیمان بر نوسان قیمت بلوک سیمانی نیز مؤثر است. در شرایطی که برق و یا گاز کارخانه سیمان قطع شود و در شرایطی که تعادل عرضه و تقاضا در بازار به هم بخورد با افزایش قیمت سیمان قیمت بلوک نیز دچار افزایش خواهد شد. البته برخی از تولیدکنندگان برای پایین نگه داشتن قیمت بلوک سیمانی مجبور به کاهش مصرف سیمان میشوند که این امر در استحکام بلوک تأثیر منفی میگذارد.

انواع بلوک ساختمانی

انواع بلوک سفالی و مزایا و معایب آن

بلوک سفالی را بدون شک میتوان پر استفاده ترین انواع بلوک ساختمانی در ایران نام برد. بلوک سفالی همانطور که از نام آن مشخص است از خاک رس و در کارگاه آجرپزی تولید میشود. مرغوبیت خاک رس در کیفیت نهایی بلوک مؤثر است. به عنوان مثال خاک رس محدوده استان اصفهان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و عمده تولید بلوک سفال نیز در این استان صورت میگیرد. البته خاک رس تهران و شال قزوین نیز کیفیت بالایی دارد و از این رو بلوک سفال تهران و قزوین نیز از کیفیت بالایی برخوردار است. البته باید به این نکته توجه کرد که نوع پخت بلوک سفالی در کوره بر کیفیت آن اثر مستقیم میگذارد و در شرایطی که پخت کوره غیر استاندارد باشد پس از مدتی بلوک سفالی دچار شوره خواهد شد و این شوره در نهایت بر روی گچ کاری و یا نمای ساختمان تأثیر خواهد گذاشت. از این رو توصیه میشود در شرایطی که تصمیم به خرید بلوک سفال 15 دارید از انواع استاندارد آن استفاده کنید تا در شرایط تغییرات آب و هوایی و بارندگی به نمای ساختمان آسیب وارد نشود. همچنین بلوک سفالی در دو نوع فوم دار با فوم ثابت و فوم متحرک و همچنین بدون فوم تولید میشود. معمولاً در شرایطی که دیوارکشی بیرونی ساختمان مدنظر باشد از انواع بلوک سفالی فوم دار استفاده میشود. معمولاً فومی که مابین بلوک قرار میگیرد همانند عایق صوتی و حرارتی عمل میکند و در مصرف انرژی در فصول سرد سال و از هدر رفت انرژی جلوگیری میکند.

بلوک ساختمانی چیست

انواع دیوار گچی و مزایا و معایب آن

دیوارکشی با بلوک گچی که به اصطلاح به آن دیوار گچی گفته میشود از انواع دیوار کاذب است که با استفاده از انواع بلوک تولیدی گچ و در ضخامت 7 سانتیمتری و 8 سانتیمتری و 10 سانتیمتری تولید میشود و به فروش میرسد. معمولاً در شرایطی که نیاز به اجرای دیوار کاذب با سرعت بالا و همچنین استحکام باشد بهترین گزینه دیوار گچی است. بلوک گچی در دو نوع توخالی و توپر تولید میشود و نوع توپر آن معمولاً در ضخامت های 7 سانت و 8 سانت و نوع توخالی دیوار گچی در ضخامت 10 سانتیمتری تولید میشود. معمولاً نوع گچ مصرفی در تولید بلوک گچی بر قیمت آن اثر گذار است به عنوان مثال در شرایطی که از گچ سمنان در تولید بلوک گچی استفاده شود قیمت آن نسبت به دیگر انواع گچ اندکی بیشتر است. همچنین کیفیت بلوک گچی تولید شده با گچ سمنان نیز نسبت به سایر انواع دیگر گچ بالاتر است. دیوار گچی توخالی منجر به کاهش وزن نهایی دیوار گچی میشود که این مسئله در کاهش وزن ساختمان و در نتیجه کاهش بار ثقلی و اثر نیروی زلزله بر ساختمان مؤثر است. دیوار پیش ساخته گچی عایق صوتی بسیار مناسبی است و برای دیوارکشی داخلی ساختمان و همچنین بین واحد بسیار مناسب است. همچنین یکی از مزایای اصلی این نوع بلوک ساختمانی این است که در شرایطی که نیاز به عبور تأسیسات برقی نظیر سیم برف و لوله خرطومی باشد به راحتی با استفاده از شیار زن میتوان نسبت به ایجاد مسیر اقدام کرد و پس از لوله گذاری نیز با استفاده از انواع گچ نسبت به پر کردن محل شیار اقدام کرد.

دیوارکشی با بلوک ساختمانی

انواع دیوار هبلکس و مزایا و معایب آن

بلوک هبلکس که به بلوک سبک گازی یا AAC معروف است در واقع نام تجاری این نوع بلوک است. بلوک هبلکس نام ثبت شده برند هبلکس رضوی در ایران است و تنها این کارخانه میتواند از نام بلوک هبلکس در تولیدات بلوک سبک گازی AAC خود استفاده کند و معمولاً دیگر کارخانه ها از نام های مشابه با بلوک هبلکس استفاده میکنند. به عنوان مثال بلوک کیبکس که در شهر قم تولید میشود با برند کیبکس تولید و به فروش میرسد. بلوک هبلکس رضوی دارنده اولین نشان استاندارد و اولین بلوک سبک گازی دارای گواهینامه از مرکز تحقیقات مسکن ایران است و از این نظر با کیفیت ترین نوع بلوک هبلکس تولیدی در کشور است که وابسته به آستان مقدس حرم رضوی است. قیمت هبلکس با توجه به مواد اولیه به کار رفته در آن و همچنین کیفیت مواد اولیه و برند کارخانه سازنده آن وابسته است. در تولید بلوک سبک از انواع آهک و پودر سیلیس و همچنین سیمان سفید استفاده میشود. معمولاً در تولید بلوک هبلکس رضوی از کوره اتوکلاو استفاده میشود. ذکر این نکته الزامی است که بلوک هبلکس استاندارد در کارخانه و توسط تونل اتوکلاو تولید میشود اما برخی از تولیدکنندگان بلوک هبلکس بدون استفاده از تونل اتوکلاو و در شرایط کارگاهی اقدام به تولید بلوک هبلکس میکنند که این مسئله مستقیماً بر روی کیفیت نهایی اثرگذار است. هبلکس رضوی دارای بزرگترین تونل اتوکلاو در کشور است و مواد اولیه به کار رفته در تولید بلوک هبلکس رضوی از بهترین و با کیفیت ترین انواع بلوک AAC تولیدی در ایران میباشد. بلوک هبلکس عایق عالی صوت و حرارت میباشد و در مناطق سردسیر استفاده از آن توصیه میشود. همچنین برای اجرای دیوار هبلکس از چسب مخصوص آن استفاده میشود. چسب هبلکس به صورت پودری میباشد و با مخلوط کردن آن با آب به وسیله همزن برقی آماده میشود و در رج بین بلوک ها قرار میگیرد. همچنین در شرایطی که مطابق با پیوست ششم آیین نامه 2800 ایران نیاز به اجرای وال پست باشد میتوان بلوک را به وسیله بست رادیکالی به وال پست یا وادار قائم متصل کرد.

لیست قیمت بلوک ساختمانی
سوالات متداول انواع بلوک ساختمانی
از انواع بلوک سیمانی و بلوک سفالی و بلوک هبلکس میتوان به منظور دیوارچینی تیغه های داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد که با توجه به بودجه کارفرما هر کدام انتخاب میشود.

آنالیز قیمت اجرا دیوارچینی با انواع بلوک ساختمانی در سایت شرکت ساختمانی سیمرغ برای انواع بلوک سیمانی و بلوک سفالی و بلوک هبلکس محاسبه شده است و در صورت تمایل میتوانید نسبت به مطالعه آن اقدام کنید.

برای عایق سازی بلوک سفالی و سیمانی معمولاً از فوم 2 سانتی مابین بلوک استفاده میشود که البته این شیوه خیلی کارامد نیست. توصیه میشود در صورتی که نیاز به عایق سازی دیوار دارید از بلوک هبلکس به این منظور استفاده کنید زیرا هم عایق حرارتی است و هم عایق صوتی.

چنانچه در انتهای جانبی بلوک برآمدگی نری و مادگی وجود داشته باشد به این حالت بلوک کام و زبانه گفته میشود. بلوک کام و زبانه به شرطی که استاندارد باشد نصب راحتتری دارد اما در شرایطی که استاندارد نباشد هنگام نصب بسیار مشکل آفرین است.
برای بلوک ساختمانی سیمانی و سفال از ملات ماسه سیمان و برای بلوک هبلکس از چسب مخصوص بلوک هبلکس استفاده میشود. همچنین برای دیوار گچی از ملات گچ استفاده میشود. بهتر است از گچ زیرکار به این منظور استفاده کنیم.
مقالات شرکت ساختمانی صاد
ابزار آلات تخریب ساختمان

ابزار آلات ساختمان

ابزار آلات ساختمانی به منظور تخریب، برش کاری، سوراخ کاری، میخ کوبی و جوشکاری و فروش – قیمت، فروش و ارسال

انواع کفپوش ساختمانی

کفپوش ساختمانی چیست؟

فروش انواع کفپوش ساختمانی استاندارد با ضمانت نامه و گارانتی 5 ساله و نصب کفپوش توسط نصاب حرفه ای و شرکتی

پلاستوفوم EPS

پلاستوفوم EPS چیست؟

تولید و فروش انواع پلاستوفوم ساختمانی EPS و دارای استاندارد و گواهینامه سازمان تحقیقات مسکن و عضو اتحادیه

فهرست بها 1401

فهرست بها 1401

دانلود رایگان فهرست بها 1401 – فهرست بها ابنیه 1401 – فهرست بها تاسیسات 1401 – فهرست بها راه 1401 در دو فرمت pdf و اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *